Výhodou vozů Suzuki jsou nízké ceny a dostupná auta s pohonem všech kol. Levnou volbu pro lidi s postižením představuje Suzuki Splash, nejmenší a nejlacinějších čtyřkolkou je model SX4.
Malých pětidveřových aut má Suzuki v nabídce tolik, že ji v tomto ohledu těžko konkurence překoná. Za 200 tisíc je k mání Alto, za 210 tisíc se prodává malý, ale vyšší Splash, za 220 tisíc sportovně vypadající Swift a za 250 tisíc nabízí japonská automobilka terénně vyhlížející model SX4. „Nejčastějšími modely, které si kupují lidé s různým postižením, jsou modely Splash a SX4. U obou je stejná výhoda, a to vyšší posez za volantem, což přináší lepší nastupování a větší pohyblivost při řízení,“ komentuje nabídku japonské automobilky pro handicapované Dominika Vránová, mluvčí dovozce vozů Suzuki do Česka. Suzuki má v tuzemsku speciální program pro nákup vozidla pro držitele karet ZTP. Slevy se v jeho rámci pohybují od čtyř do šesti procent.
„Všichni naši autorizovaní partneři se umí postarat o prodej vozidla handicapovaným. Někteří se specializují i na přestavby pro invalidní spoluobčany, nejvíce se na speciální přestavby vozidel Suzuki zaměřuje brněnský dealer Canocar,“ uvádí Dominika Vránová.
Upravují i vozy jiných značek
Šéf brněnského Canocaru Jiří Vaverka potvrzuje výši slev pro lidi s postižením, ale doplňuje: „Možná některé konkurenční značky nabízejí vyšší slevy. Avšak u Suzuki se nesmí zapomínat, že tato auta jsou velmi levná už sama o sobě,“ říká. Za příklad si bere Suzuki Splash. Jde o malé autíčko dlouhé 371 centimetrů, které se prodává výhradně s pětidveřovou karoserií. Díky svým 159 centimetrům na výšku však nabízí na své rozměry solidní vnitřní prostor. S automatickou převodovkou a s nejširší nabízenou výbavou stojí 275 tisíc korun. Po odpočtu DPH cena klesne na 220 tisíc. Ve výbavě malého Suzuki Splash přitom nechybí stabilizační systém ESP, klimatizace, vyhřívaná sedadla ani litá kola. „Auto je to drobné, ale například sklopený vozíček jednoduše naložíte do kufru nastojato,“ chválí auto Jiří Vaverka. Nelze ho přitom podezírat z toho, že bude chválit pouze vozy se znakem Suzuki. Canocar totiž pro lidi s postižením přestavuje auta všech značek, a nejen ta nová, ale také ojetá. „Nedá se říci, že bychom nějaké auto dělali nejčastěji, ani škodovky to nejsou,“ uvádí Jiří Vaverka.
Přestavěli stopětku i corvetu
Canocar za 12 let své činnosti přestavěl pro potřeby handicapovaných téměř 500 aut. Mezi nimi žádný konkrétní model nevyčnívá, ale vozů Suzuki Splash už letos upravili v Canocaru deset. Jiří Vaverka vzpomíná na to, jak předělávali levnou a už časem ošlehanou Škodu 105, ale také drahý sportovní Chevrolet Corvette. Mezi vozy Suzuki čas od času přestavují v brněnských dílnách také modely SX4. S automatickou převodovkou však tento malý teréňák stojí už přes 400 tisíc. A to má pouze pohon předních kol. Ke čtyřkolce se automat nenabízí. Jiří Vaverka radí handicapovaným, aby auto vybírali pečlivě. Vozíčkáři si podle něj zbytečně často kupují auta s pěti dveřmi nebo kombíky. Výhody vozů s jedním párem dveří přitom opomíjejí. „Dveře třídveřových aut bývají delší, často chybí prostřední sloupek karoserie. Nakládání vozíku za přední sedadlo je v takovém případě mnohem jednodušší. Handicapovaní by měli myslet hlavně na své pohodlí,“ míní Jiří Vaverka.
Speciální sedačky pro velké i malé
Vedle přestavby aut pro handicapované nabízí Canocar také řadu dalších služeb. Pod jeho střechou sídlí autoškola pro lidi s postižením, během přestavby auta dává zákazníkům zdarma náhradní vozidlo – starší Suzuki Swift s automatickou převodovkou a ručním ovládáním. Samostatnou kapitolou jsou speciální sedačky pro postižené, které do aut montuje. Mezi nimi se objevují také sedadla firmy Recaro, známá ze sportovních vozů. Tato německá společnost však vyrábí také sedadla, která se hodí právě lidem s postižením. Jsou určena těm, kteří mají problémy stabilně sedět v běžných sedadlech. „Recaro nabízí různé délky sedáků, různé velikosti bočního vedení na sedáku a na opěradle. Handicapovaní si mohou vybrat sedadlo přímo na míru podle typu postižení,“ tvrdí Jiří Vaverka. Takové sedadlo může mít navíc také další stabilizační pás, který dále zvyšuje komfort cestování postiženého. Speciální sedadlo na míru stojí okolo 17 tisíc korun a samozřejmě je lze hradit ze státního příspěvku. Vedle sedaček pro dospělé prodává Canocar také speciální dětské autosedačky pro malé cestující s postižením. Pocházejí od společnosti Storchenmühle a mají různé vycpávky určené k lepší stabilitě dětí při cestování autem.