O řadu kompenzačních pomůcek žádáme zdravotní pojišťovny. Přesto je někdy lepší, nebo dokonce nezbytné využít služeb půjčoven. Důvody mohou být různé, často finanční. Naštěstí je z čeho vybírat.
Občas potřebujeme určitou pomůcku jen na přechodnou dobu a nevyplatilo by se investovat do pořizování vlastní. Stojí to čas i peníze. Jindy si chceme něco vyzkoušet, než si to pořídíme. A často nám půjčovna vytrhne trn z paty, když se vlastní pomůcka rozbije a my čekáme na opravu nebo dodání nové. Při pohledu na internet zjistíte, že půjčování kompenzačních pomůcek se věnuje poměrně velký počet firem a organizací v různých koutech republiky. Obvykle se jedná přímo o prodejce pomůcek, kteří rozšiřují své služby. Nebo takto pomáhají neziskové organizace i poskytovatelé sociálních služeb. Půjčit si přitom lze téměř všechno. Od chodítka přes vozík až po postel. Stačí do vyhledavače napsat „půjčovna kompenzačních pomůcek“ nebo se na www. helpnet.cz podívejte do sekce Pomůcky. Pokud nemáte internet doma, zeptejte se svého lékaře. Hledání by mu nemělo zabrat víc než několik minut. Poradit vám mohou i v prodejnách zdravotních pomůcek.
Ceny bývají slušné
Ceny za půjčení jsou různé, ale nebývají přehnané. To platí především u neziskových organizací. Dlouhodobější zápůjčka vyjde v přepočtu na den levněji. Nejnákladnější je zapůjčení polohovací postele. Zde se půjčovné pohybuje od osmnácti po padesát korun za den. Také je třeba připočíst příplatek za dopravu postele, který se může pohybovat až kolem patnácti set korun. V obdobných denních sazbách se pohybují i různé zvedáky a schodolezy. Zákazník přitom někdy skládá i vratnou zálohu. Naopak k nejlevnějším patří pronájmy drobnějších pomůcek typu antidekubitní podložka, toaletní židle nebo chodítko. V těchto případech vystačíte i s pětikorunou za den. Jakousi střední cenovou třídu pak představuje klasický mechanický vozík. Ten se dá půjčit přibližně za dvacku na den. Podle sociální pracovnice Kamily Zábojové ze spolku Trend vozíčkářů Olomouc jsou lidé často mile zaskočeni cenovou dostupností jejich půjčovny. „Určitě na tom nevyděláváme, i když poptávka značně převyšuje nabídku. Největší zájem je o schodolezy, které máme jen dva.“ Nejen podle zkušeností z Hané se dá vypozorovat sezonní zájem. Jakmile je venku hezky a sucho, lidé víc opouštějí své domovy. „Rodiny si třeba hodně půjčují vozíky, aby mohly vyrazit na výlet se svými nepohyblivými příbuznými. U nás je takovou oblíbenou akcí Flora Olomouc,“ dodává Kamila Zábojová. Pozitivní zprávou přitom je, že většina lidí se k zapůjčeným věcem chová slušně.
Auto je také pomůcka
Když se vám rozbije polohovací postel, máte se kam obrátit. Co dělat v případě poruchy automobilu? Zatímco člověk bez postižení ani netuší, že se dá půjčit postel, auto si pronajme bez problémů. U vozíčkářů je tomu úplně naopak. Ačkoliv v západních zemích některé autopůjčovny nabízejí ruční řízení, u nás tomu tak není. Dokonce ani u týchž firem. Zavedení této služby od příštího roku plánuje autopůjčovna Eurocar Hradec Králové. Pokud tuto službu někdo nabízí už nyní, dobře ji utajuje. Jediné snadno vyhledatelné půjčování automobilu na ruční řízení tak poskytuje Svaz paraplegiků. Nabízí upravenou Škodu Fabii Combi. Více informací najdete na www.czepa.cz/pujcovani-auta/. Vzhledem k tomu, kolik řidičů-vozíčkářů existuje, jedno auto pro celou ČR není vskutku mnoho. Skoro každý přece občas potřebuje nechat vozidlo v servisu. Jak těch několik dní zvládnout bez auta? Nehledě na nechodící zahraniční návštěvníky, kteří by se třeba po naší zemi rádi povozili půjčeným autem sami.